RSS
 

mea culpa

19 kwi

wielka sobota, to niezmienne od lat rytuały – pisanki i święconka. tradycja z dziada pradziada zobowiązuje, nawet jeżeli polityka kościelna bardziej do niego dystansuje niż zbliża dnia powszedniego. mając to na uwadze – z całym swoim otwartym umysłem i przepełnionym radością serduchem, uśmiechem na twarzy, dwójką własnych dorastających pociech u boku, a nawet z pępowinowym dzieckiem na ręku i towarzyszącym nam konkubentem przyjacielki o laserowym spojrzeniu - udałam się do polskiego kościoła, by wspomnianej tradycji stało się za dość. nasza uroczysta pielgrzymka tym bardziej promieniowała wielkanocnym duchem, im bardziej wiosenne słońce rozświetlało drogę tego wyczekiwanego jak co roku spaceru.

w kościele przywitał nas wielki rzutnik, jak za czasów dzieciństwa, kiedy to na ekranie pojawiały się słowa pieśni, zachęcające do wspólnego uczestniczenia w nabożeństwie. i na tym koniec radosnego piania. na ekranie, niczym w urzędowym budynku, a raczej na sali rozpraw krótki komunikat – jesteś w świątyni; zachowaj ciszę. rzędy karnie usadzonych wiernych nie pozostawiały nic do dodania. no może poza kapłanem, który zza profesorskich okularów, akompaniując sobie przy tym zawieszonym w powietrzu palcem, umoralniał zebranych między innymi o wypełnianiu powinności utrzymywania parafii oraz niemożności zbawienia bez przystępowania do sakramentów odprawianych przez kościół.

przez moment pomyślałam, że dziwnym zrządzeniem losu przeniosłam się w czasie do średniowiecza i zaraz zapłonę na stosie, zbudowanym przez surową inkwizycję. nic dziwnego, że kościoły pustoszeją. jakże miłe było zaczerpnięcie powietrza po wyjściu na rozgrzane słońcem ulice! jakże odmienne wrażenie kościoła odnotowałam nie tylko za czasów dzieciństwa własnego, moich dzieci, ale także tego, który tworzy teraz swoją posługą nowy papież. wśród niektórych kapłanów, jak widać na załączonym obrazku, nie przemija jednak tendencja do bycia bardziej papieskimi niż sam zainteresowany. może doczekamy się czasów, kiedy również im zniknie sztywny kij od miotły

obyśmy nie zatracili ludzkiego oblicza w te święta! WESOŁEGO ALLELUJA!

polecam SUOR CRISTINA SCUCCIA VS LUNA P. Girls just wonna have fun

 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii niecodziennik

 

Dodaj komentarz

 

 
  1. ~charlieMwa

    19 kwietnia 2014 o 23:05

    Po co nam szpitale i szkoly? Budujmy KOSCIOLY!!!