RSS
 

marchew w butonierce

31 maj

dawno, dawno temu, w czasach gorzkich i mętnych jak smoła, pewna, zagubiona w ciele i umyśle starej kobiety dziewczynka, próbowała rozprostować skrzydła do bezkresnego lotu w otwarte przestworza. karmiła się resztkami, spadającymi z chybotliwego stołu, spijała słowa i dźwięki przebijające się przez mglistą rzeczywistość, oplatającą mocno jej niepewne i skrępowane bezwładem ciało.

dziewczęce pragnienie spełnienia ukołysało jej chaotyczne myśli do snu na jawie. zamknięta w kokonie z wyobraźni, wymykała się przez nikogo niezauważana do ogrodów, w których kąpać się mogła w orzeźwiającym źródle własnego tworzenia. tańczyła w nim i odprawiała rytuały szczęśliwości, zaklinając sparaliżowany bezwładnością odwłok w pełne pulsującej energii, elastyczne ciało.

kiedy przerosła wszystko to, co ją otaczało, wyszła z siebie, pozostawiając suchą skorupę spękanego delikatnym drżeniem pancerza. droga nie miała końca. wiotka postać nabierała blasku i siły. kalecząc się o wystające z odmętów przeszłości skały, nabierała siły wynoszącej ją na szczyty własnego świata, dzielonego na pół z ziemią, której kontury nieznacznie się już rozmywały.

mijały lata, a dziewczynka nabierała przekonania, że do niej należą elizejskie pola, korony drzew i skrzące się w jasnym słońcu tafle falującej wody. ucząc się siebie na nowo, jej eteryczne kształty wypełniło pełnej gorącej lawy ciało, które zrzucała razem z opadającymi, pod podmuchem północnego wiatru, liśćmi.

mijały dekady i milenia. czas przestawał blokować głodny wciąż bardziej siebie samej umysł. nienasycona w swych marzeniach odkryła się we mgle, migoczącej srebrzyście o czerwonym brzasku. i wtedy pojęła, że mgła nie dusi swoich lecz unosi.

nim suma czasu pojedyncze słowa zepchnęła w niepamięć, dziewczynka zatrzepotała rzęsami półprzymkniętych powiek, połączyła się w sobie na nowo i rzuciła zaklęcia mocniejsze niż ona sama. nieskończona w swym tworzeniu zaczęła być.

ps. z niekłamaną dumą i wrodzoną megalomanią prezentuję zdjęcia, które dostałam w prezencie urodzinowym. autorstwa tej najważniejszej. kłaniam się pięknie.

fotografie podlegają licencji CC-BY-NC.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii foto

 

Dodaj komentarz